Ročník
2012-20132011-20122010-20112009-20102008-20092007-20082006-20072005-2006
2004-20052003-20042002-20032001-20022000-20011999-20001998-19991997-1998
1996-19971995-19961994-19951993-19941992-19931991-19921990-1991

V sezóně 2006-2007 se hrála naše nejvyšší soutěž pod názvem hlavního partnera "Mattoni NBL" a účastnilo se jí dvanáct celků. Soutěž byla rozdělena do dvou hlavních částí. Základní, ve které se navzájem setkaly všechny týmy stylem doma-venku, a to se celkem dvakrát zopakovalo. Každý z nich tudíž sehrál 44 zápasů. Další fází bylo Play-Off, do kterého postoupilo automaticky prvních osm celků tabulky po základní části. Ty se rozdělily do dvojic (1-8, 2-7, 3-6, 4-5). Úspěšné týmy ze čtvrtfinále postoupily do semifinálových bojů. Neúspěšné již o konečné umístění nebojujovaly a toto se určilo na základě jejich postavení v tabulce po základní části. Čtvrtfinále se hrálo na dva vítězné zápasy, přičemž se začalo na palubovce hůře postaveného celku, pak se hrálo dvakrát u lépe postaveného. Semifinále se hrálo na tři vítězné zápasy (začalo se u lépe postaveného a po jednom zápase se pořadatelství střídalo), finále také na tři výhry a souboj o 3.místo se odehrál pouze na vítězná dvě utkání. Poslední čtyři týmy po základní části již v soutěži nepokračovaly a z jejich pořadí vzešel jeden sestupující celek.

ZHODNOCENÍ SEZÓNY 2006-07

Konečné pořadí týmů

Nymburk titul znovu obhájil a jeho suverenita v tomto několikaletém období byla obdivuhodná. Pro Prostějov znamenalo stříbro dosud největší úspěch na basketbalovém poli. Třetí A Plus Brno si zase po 3 letech vyzkoušelo, jak chutná ligová medaile.

12. BBK IVes Brno

Sestupovou příčku nakonec obsadil tým BBK IVes Brno, jenž sice měl zlepšený závěr soutěže, ale ani zahraniční posily jej nakonec před pádem o soutěž níže nezachránily. V lize místo Brňanů bude působit vítěz 2.ligy Kolín, který přehrál v napínavém finále Opavu.

Play-Off

Semifinále mezi Nymburkem a Brnem překvapení nepřineslo, favorit vyhrál 3:0 na zápasy a Brňané tak museli čekat, s kým budou bojovat o bronz. Děčín s Prostějovem prohrával již 0:2, pak ale 2x zvítězil. Nevyužil ale domácí mečbol a do finále tak proklouzl Prostějov. Suverénní Nymburk ale finálovou sérii jasně opanoval a nedovolil Hanákům ani zisk jednoho vítězství. Nymburští tak získali čtvrtý titul za sebou. V boji o bronz Brno vyhrálo oba zápasy a zklamaný Děčín tak skončil stejně jako o rok dříve bez medaile.

A PLUS OHL ŽS Brno BC : Mlékárna Kunín2:1

Čtvrtfinálové duely začaly doma hůře postavené týmy a všechny toho využily k výhře, což příliš nepřekvapilo u Mlékárny, trochu zaskočilo u Pardubic a Liberce a šokovalo u Ostravy. Ta totiž hrála proti suverénnímu Nymburku. Jenže jak se nakonec ukázalo, i když si na tento systém všechny lépe postavené týmy stěžovaly, všem jim přinesl postup. Oba domácí zápasy totiž favorité (Nymburk, Děčín, Prostějov i A Plus) vyhráli a tak všechny série skončily poměrem 2:1. Pro naši Mlékárnu to tak znamenalo poprvé po 15 letech horší umístění než je 4.příčka.

Základní část

Ani letošní nezvykle dlouhá základní část nikterak neotřásla výsostným postavením Nymburka. Ten za 44 kol jen 3x okusil hořkost porážky (v posledním kole i s Mlékárnou), jinak si ale počínal nadmíru suverénně. Za ním skončila druhá letošní ligová štika z Děčína, která za sebou nechala jak bohatý klub z Prostějova, tak ambiciózní brněnský A Plus. Až poslední kolo nakonec rozhodlo, že naše Mlékárna obsadí (i díky 8 výhrám v řadě z posledních 8 kol) před play-off 5.místo, což po předchozím průběhu soutěže bylo asi víc, než se čekalo, ale předsezónní cíle byly jiné, vyšší. Dalšímu překvapení, Pardubicím, které v jednu dobu okupovaly i 2.pozici, v závěru dlouhodobé fáze docházel dech a díky několika porážkám nakonec obsadily stejnou příčku, jako o rok dříve, tedy šestou.

12.BBK IVes Brno447373358:4039-68151

Sedmý Liberec i osmá Ostrava dlouho také usilovaly o vyšší příčky, Ostrava si dokonce vyšlápla i na Nymburk, nicméně také tyto týmy trochu ztrácely ke konci energii a nakonec se musely spokojit s "pouhým" postupem do vyřazovací části. Na ten již dlouho před závěrem museli naopak zapomenout pražští Vysokoškoláci, jediný ligový tým z hlavního města. Ti doplatili na velkou nevyrovnanost výkonů a i když doma dokázali porážet nebo aspoň potrápit i přední týmy tabulky, venku už to tak slavné nebylo. Stále ale na tom byli lépe, než celek z Ústí nad Labem. Ten před sezónou přišel o generálního sponzora, ale s příslibem financí od jiné firmy posílil a dlouho hrál o příčky na úrovni play-off. Jenže finance nepřitekly, hráči se postupně rozutekli a cca čtvrtinu soutěže Ústí dohrávalo částečně s dorostenci, částečně s hráči B-týmu, ze základu zůstalo jen pár nejvěrnějších. Výsledky tomu odpovídaly, Severočeši po sérii 11 porážek byli rádi, že soutěž není o něco delší a oni se tak udrželi. O sestupovou pozici se nakonec bojovalo až do konce. Od začátku ligy ji suverénně opanoval druhý brněnský celek, BBK. Ten měnil hráče jako na běžícím pásu a v poslední čtvrtině soutěže s lehce posílenou sestavou předvedl solidní finiš, dokonce se na momentík ocitl předposlední, ale nakonec doplatil na horší vzájemnou bilanci se Sadskou, která se tak doslova "o prsa" zachránila.