Babs
Webmaster:TomK

Poděbradskou přestřelku jsme ukořistili pro sebe

BASKET KARMA PODĚBRADY - GEOFIN NOVÝ JIČÍN 100:102 (29:35, 52:54, 77:76)

Možná si někteří z novojičínských fanoušků vzpomenou na doby, kdy náš celek porážel soupeře nikoliv dobrou obranou, ale střeleckou kanonádou. Dnes ty doby chtěli hráči Geofinu asi tak trochu připomenout, neboť už dlouho nepamatujeme zápas, který by skončil stovkami na kontech obou týmů. Skóre a la NBA nakonec vyznělo o jediný koš v náš prospěch, obranný výkon ale kouče Cholevu asi nepotěšil.

Denis MujagičNaši dnes už nastoupili s Walkerem v základu a Pandulou na lavičce, domácí vyrukovali zkraje do hry i s dlouhatánským Castleberrym. Geofin začal zostra, Walker dal 5 bodů za 70 vteřin a po trojkách Hájka a Reinbergera jsme vedli 4:11, přičemž odehráno bylo jen něco přes dvě minuty! Kenny přidal záhy dalších 6 bodů, z perimetru se prosadili Šarovič s Ubillou a v polovině 6.minuty byl stav neuvěřitelných 11:23! Pak ale domácí trochu přidali na tempu, Tomanec s Mujagičem dali také trojkové střely a na koš Panduly odpověděl opět aktivní Tomanec - 29:35. Nutno uznat, že 64 bodů za čtvrtinu je obdivuhodný výkon, a to oboustranně. Během 90 sekund druhého dějství Poděbrady dokonaly již načatou sérii 10:0 (Tomanec 7) a šly poprvé do vedení (37:35). Během následné hluché tříminutovky jsme minuli pět střeleckých pokusů, až srovnal Postell. V 16.minutě musel s 5 chybami ze hry střelec 10 bodů Mujagič (snímek vlevo), který po ztrátě fauloval Walkera a na písknutí reagoval podrážděně, takže dostal současně i technickou chybu, což byla "shodou náhod" jeho pátá chyba v zápase. Pod košem nám dělal chvílemi potíže Castelberry a když skoro čerstvá posila domácích Soliver trefil rychle dvojku a trojku, bylo to v čase 16.40 již 46:40. Nás ale podržel dvěma trefami Ubilla a v poslední vteřině Hájek doskočil Reinbergerovu neúspěšnou střelu a ukončil poločas košem na 52:54 pro nás. Bodů již padalo méně, což byl i důsledek toho, že se přeci jen začalo trochu více bránit.

Jan TomanecVyrovnaností se vyznačoval i další průběh zápasu. Během celé třetí desetiminutovky ani jeden z týmů nevedl o více jak 3 body, a pokaždé bylo během krátké doby skóre srovnáno (celkem 8x v této části!). Poslední hrací období začínalo za stavu 77:76, domácí vedení vydrželo až do 34.minuty, kdy Gavlák trojkou srovnal na 84:84. Jeho střela byla součástí naší osmibodové série, kterou přerušil až dvěma trestnými hody David Špička - 86:89. Po šestkách Postella ale přišly dvě trojky Beneše a Tomance (fotka vlevo) - 92:91. Šarovič ovšem také umí střílet zdálky, což vzápětí ukázal. Ke konci 39.minuty nás Robert poslal košem do vedení 96:98, pak Walker blokoval Špičku, avšak Ubilla a následně i Stria minuli koše. Jedenáct vteřin před koncem přišel faul Beneše na Walkera a Kenny z TH nezaváhal. Jenže prakticky okamžitě přišel faul Ubilly na Beneše a Manny musel nuceně střídat. Beneš oba TH dal a Stria vzápětí fauloval Reinbergera. Štěpán se nenechal zahanbit a také byl dvakrát úspěšný, pak přišel rychlý faul Postella a domácí aktér šestek Soliver byl první, kdo v této sérii zaváhal. Jeho TH ale doskočil Tomanec, nedal však a střelu minul vzápětí i Soliver, takže přišel faul na doskočivšího Walkera. I ten ale obě šestky zahodil a tak Beneš ještě stihl skórovat na 100:102. To už ale byl úplný závěr zápasu.

Našemu týmu dnes trochu chyběla lehkost, kterou začal v poslední době předvádět v domácích zápasech, vidět to bylo hlavně v obraně. Útočná stránka hry si nezasluhuje de facto žádných výtek, ostatně druhá stovka během posledních dvou zápasů je vizitkou toho, že směrem dopředu už tolik potíží nemáme. Takřka k dokonalosti jsme dovedli starý známý signál pick'n'roll, jenž v našem provedení zejména na soupeře z druhé poloviny tabulky platí významně. Trochu zapracovat by to chtělo na bránění perimetru, tam dnes byly v naší zóně okénka, která soupeř využíval. Poděbrady nás přeskákaly, na čemž neměl ani tak zásluhu dlouhán Castleberry, jako spíše Jan Tomanec, jenž si dokázal pod naším košem hned v 6 případech důrazně i z druhé vlny dojít pro míč. Nám určitě pomohly i časté fauly domácích, kteří řadu obranných chyb či nepřesností hasili tímto způsobem, čímž však naši dostali šanci házet celkem 37 TH. Celkově se dnes dá říci, že vyhrál hlavně šťastnější celek, ostatně o síle Poděbrad v jejich hale se přesvědčil i Prostějov, jenž zde vyhrál také poměrně těsně.

Kenny WalkerDo vynikající formy se po krátké pauze zase vrátil Kenny Walker (na fotce vlevo), jenž dnes nastřílel 27 bodů (z pole 12/10) a přidal i 8 doskoků, 2 bloky a 9 získaných faulů. To jej nejen pasovalo na hráče zápasu, ale již potřetí letos i na hráče kola! Zahanbit se nenechal ani Robert Šarovič, který se prosadil 21 body (3 trojky), 10 doskoky a 6 získanými fauly. Ubilla nastřílel 13 bodů a v šesti případech asistoval na koš spoluhráče, kapitán Bobo Hájek pak přidal 11 bodů. Reinberger s Gavlákem si do statistik zapisují po 9 bodech, Juraj svůj výkon okořenil ještě 5 získanými míči. Postell dal 7 bodů, Peli přidal tři body (dostal se brzy do potíží s fauly) a Pandula po zranění vstřelil 2 body za necelých 7 odehraných minut.

Výborně v útoku dnes zahrál domácí Tomanec, autor 20 bodů (trojky 4/3) a 9 doskoků (6 útočných). Dobře jej ale podpořili i Beneš s 18 body, 4 zisky a 10 (!) získanými fauly, nebo též Špička, jenž přispěl domácím 16 body a 8 doskočenými míči. Castleberry možná naštěstí pro nás odehrál jen něco přes 12 minut, během nichž stihl dát 12 bodů, doskočil 4 míče a získal 3 fauly. Mujagič do svého vyfaulování vstřelil 10 bodů, o bod méně pak dal Soliver. Stria si nepříliš úspěšnou střelbu (5b) vylepšil aspoň 8 finálními nahrávkami, Norwa přidal 4 body, Hubálek s Vrchotou pak po třech.

V první listopadový den nás čeká doma Ostrava, která ani dnes nedokázala zlomit prokletí a prohrála pošesté v řadě. Ostravané se čerstvě posílili o pivota Korytka a v naší hale budou určitě chtít podat co nejlepší výkon. Favoritem však jsou jednoznačně naši a tak věřme, že v sobotu od 17.00 přidáme k dosavadním šesti výhrám další.

Karel ForejtStanislav PetrDOPLNĚNO: Bezprostředně po zápase byl odvolán hostující kouč Karel Forejt, a to kvůli neuspokojivé bilanci 1-6. Na jeho místo přichází bývalý kouč Pardubic, dříve hráč a také asistent trenéra v Novém Jičíně, Stanislav Petr.

STATISTIKY:
Střelci: Tomanec 20 (trojky 4/3, 9 doskoků), Beneš 18 (4 zisky, 10 získaných faulů), Špička 16 (8 doskoků), Castleberry 12, Mujagič 10, Soliver 9, Stria 5 (8 asistencí), Norwa 4, M.Hubálek 3, Vrchota 3 - K.Walker 27 (z pole 12/10, 8 doskoků, 9 získaných faulů), Šarovič 21 (3 trojky, 10 doskoků, 6 získaných faulů), Ubilla 13 (6 asistencí), Hájek 11, Gavlák 9 (5 zisků), Reinberger 9, Postell 7, Pelikán 3, Pandula 2
Fauly 32:23, TH 22/16-37/31, trojky 10:9, doskoky 32:28, 5 chyb: 16.Mujagič, 40.Stria - 40.Ubilla, TCH: 16.Mujagič, rozhodčí V.Lukeš, Kurz a Hošek, 350 diváků, nejlepší hráč Kenny Walker

PO ZÁPASE ŘEKLI:
Karel Forejt (trenér domácích): "Dnes se mi utkání špatně hodnotí. Jednoznačně vyhrál šťastnější tým, měli jsme velice dobrá čísla, Nový Jičín jsme přeskákali, ale stejně to nestačilo. Stěží jsme bránili soupeřův pick'n'roll, v závěru nám chyběly zkušenosti Mujagiče, který se brzy vyfauloval."
Zbyněk Choleva (trenér hostů): "Jsem rád za výsledek. S týmem Poděbrad máme velmi špatné zkušenosti, nicméně jsme začali velice dobře. Koše jsou zde velmi měkké, padne tam kdeco. V průběhu utkání to padalo spíše soupeři, navíc jsme přestali bránit. Dostat v Poděbradech sto bodů je hodně, naštěstí jsme dali 102."